Linea Halı

HALI BAKIMI

Genel Bakım
 
* Rutubetten koruyunuz.
* Ütülemeyiniz.
* Halınızı süpürmek için sadece elektrikli süpürge kullanınız.
* Halınızı evcil hayvanların atıklarından koruyunuz. asit içerek atıklar halınızda kalıcı hasarlar yapabilir.
* Halınızın üzerinde oluşabilecek lekelere anında müdahale etmek lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.
* Halı üzerine dökülen sıvı halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden havlu kağıt ile emdiriniz.
* Hali üzerine dökülen katı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden bir kaşık yardımı ile alınız.
* Halınızın yüzeyinde leke kalmış ise halınıza uygulayacağınız leke çıkarıcıyı önce halınızın görünmeyen bir yerinde deneyin.
* Halınızda çamaşır suyu deterjan sirke …vb malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.
* Şarap çay alkol kimyasal maddeler ve benzeri lekeler için profesyonel yardım isteyiniz.
* Halınızı kesinlikle katlamayınız. kullanmadığınız durumlarda rulo yapıp yatay olarak muhafaza ediniz.
* Zaman zaman halınızın üzerindeki ağır eşyaların yerlerini değiştirin veya halınızın yönünü değiştirin eşya izlerini yumuşak bir fırça yardımıyla firçalayarak havalandırın.
* Halınızdan ilmik çekmeyin çıkmış olan ilmikler var ise onları da halı yüzeyinden kesiniz.
* Halınız kullanılan malzemenin özelliklerine göre belli bir süre hav dökmesi normaldir. 
 
Asitli Maddeler
Bazı temizlik ürünleri ve piller asit içerir, bu güçlü asidin halıyla teması halinde çabucak döküldüğü bölgenin temizlenmesi gerekir, aksi taktirde halıda ciddi hasar meydana gelir. Asit dökülen bölüme yapılacak ilk müdahale bir süngerle asidin emilmesidir. Bu işlem asit bitene kadar yapılır ve daha sonra bir kaşık kaynamış soda ile sıcak su karıştırılır. Bu karışım lekeye sürülür. Halı en kısa zamanda kurutulmalıdır.
 
 
Kan Lekesi
Kan lekesine soğuk temizleme karışımlarıyla müdahale edilmelidir. Halıya kandan patojenik oluşumları temizlemek için bir halı temizleme profesyoneli çağırılmalıdır.
 
 
Yanıklar
Yanma sonucu oluşan karartılar ancak halının yanan bölümünün tekrar dokunmasıyla ve yenilenmesiyle tamamen yok olur. Bunun dışında yanan bölümlerin koyu uçlarının dikkatlice kesilmesiyle de kötü görüntü önlenmiş olur.
 
 
Boya Lekesi
Birçok içecek, ilaç, kozmetik ürünü, yemek ve başka sıvılar boya içerirler. Bu boyanın halı liflerince emilmesi çıkartılamayacak lekelere sebep olacaktır. Bu lekeler tekrar boyanarak halı üzerinde saklanabilir veya bu lekelerin etkilediği alan tekrar dokunabilir. Bunun dışındaki tek yöntem profesyonel bir halı temizleyicisine başvurmaktır.
 
 
Hardal Lekesi
Bazı hardalların içinde çok güçlü boyalar vardır ve bu halıdan kolay kolay çıkmaz. Hardalla lekelenmiş bölümün kesilip alınması ve bu bölüme yeni bir parçanın eklenmesi gerekebilir.
 
 
Pas Lekesi
Pas lekesinin kaldırılması için profesyonel birinin yardımı mutlaka gerekir, çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya çok büyük zararlar verebilir.
 
 
Ev Hayvanları Nedeniyle Oluşan Lekeler
En iyi eğitilmiş hayvanlar bile evde lekelere sebep olabilir. Hayvanın üresi halıya bulaştıktan çok sonra fark edilir. Hayvanın beslenme şekline göre üresinin halıda bıraktığı lekenin zararı değişir. Üre lekesinin çeşidini hayvanın kullandığı ilaçlar, cinsiyeti, yaşı, sağlığı ve üreme durumu gibi etkenler etkileyecektir. Bazı çeşit üre lekeleri temizlenemeyebilir. Bu lekelerin önlenmesi için ilk olarak çabuk bir biçimde kağıt havlularla ürenin emilmesi sağlanmalıdır. Çeyrek kaşık bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırarak halı silinmelidir. Bulaşık makinesi için olan deterjanı kullanmamak gerekir. Deterjan uygulamasından sonra iki bardak su ve bir bardak beyaz sirkeden oluşan karışımla halıyı silin ve çabucak kurutun. Kurutmak için kağıt havluyu bölgenin üstüne yayın ve bunun üstüne bir ağırlık koyun. Kağıt havlular tamamen nemlendikçe yeni kağıt koyun ve böylece bölgeyi kurutun.